Nowe zasady „na chłopski rozum”

W związku z dużą liczbą zapytań o NOWE ZASADY rozliczania z Holandią, poniżej objaśnienie „na chłopski rozum” wprowadzonych przez Belastingdienst zmian: …

Aby otrzymać max ulgę podatkową za rok 2015, musisz wykazać , że Twoje dochody z Holandii stanowią 90% wszystkich dochodów ze wszystkich krajów, uzyskanych w roku 2015. Innymi słowy – polskie dochody w 2015 nie powinny być większe niż 1/10 łącznych dochodów. Nowe zasady obowiązują TYLKO OSOBY NIEZAMELDOWANE W HOLANDII.
W jaki sposób zadeklarować w Polsce dochody z Holandii w 2016 (dochody 2015) ?
Osoby deklarująca w zeznaniu rocznym dochody z zagranicy zobowiązana jest złożyć do swojego Urzędu skarbowego w Polsce zeznanie roczne na formularzu PIT-36, wraz z załącznikiem PIT-ZG oraz specjalnym drukiem (do pobrania na Naszej stronie www). Tak na marginesie – Pit-y 36 też rozliczamy więc jeśli będziesz miał z nim problem – zgłoś sie do Nas :)

Można oczywiście dobrowolnie zrezygnować z tej ulgi (mamy z głowy załatwianie zaświadczenia z polskiej skarbówki ), ale wtedy zwrot podatku za rok 2015 może być naprawdę niski, nawet zerowy! Zatem warto udać się do polskiego urzędu po stosowne zaświadczenie …

Czas na przykład : jeśli zarobiłeś w Polsce 1000 Eur (czyli około 4000 PLN) a w Holandii 9000 Eur, to łączne twoje dochody wyniosły 10000 Eur. Dochód w Holandii wyniósł zatem 90% łącznych zarobków i tym samym kwalifikujesz się do pełnej ulgi podatkowej. Jeśli byłoby inaczej, wówczas tracisz możliwość odliczenia tej ulgi (która do tej pory wynosiła około 300 euro rocznie i była przyznawana automatycznie).
Poniżej poprawnie wypełniony druk jaki musisz podbić w Urzedzie Skarbowym na podstawie danych z Naszego przykładu

Objaśnienie znajdziesz również TU Objaśnienie do zaswiadczenia

 

1 stronastrona 2

 

 

 

Comments are closed.